•  1
  Şehitlerimiz

  Siz hiç Şehit haberi vermeye gittiniz mi?

    Kursad Bozkurt    3        0        Şikayet Et
  Doğum: Belirtilmedi -
  Malatya
  Vefat: 20.03.2016 -
  Mardin Nusaybin

  Siz hiç şehit haberi vermeye gittiniz mi ailesine? 

  Varırsın köye... Askerde evladı olan her haneden inceden bir sızının yükseldiğini, nerdeyse "Aman bizim eve doğru gelmesin!" diye dua edildiğini duyarsın. Bütün köy donmuştur adeta, herkes büyülenmiş gibi izler seni. Hangi eve gidilecek diye ızdıraplı bir merak sarar ortalığı. Şehidin evine doğru yaklaşmaya başladığında ise bahçedeki ihtiyarın büyülenmiş gibi sana baktığını, bacaklarının titremeye başladığını, elindeki bastondan güç alarak zar zor ayakta durmaya çalıştığını görürsün. Ayakların geri geri gider. Bahçede ki çocuklar eve doğru koşar. Pencerelerde bir hareket başlar ve kapının önüne telaşla bir anne çıkar, bir sana, bir arkanda yere bakan mehmetçiklere, bir de ambulansa bakar, atar kendini yere. Oğlu daha toprak altına girmeden o ana düşer toprağın üstüne. Öyle bir vurur ki yeri zelzele oluyor sanırsın. Konu komşu yığılır, bir feryat bin figana karışır, dersin ki kıyamet bu... 

  Baba... O babalar, fidan gibi evlatlarını feda eden o babalar. Sicim gibi gözyaşları dökülürken gözünden, acıya gark olmuş bir gururla "Vatan sağ olsun, vatan sağ olsun şehit babasıyım ben" dediğini duyarsın. Kimi içine akıtır gözyaşlarını, kimi donar kalır, kimi günlerce konuşamaz. Kimi dua eder kimi beddua.. Kimi kendi saçlarını, kimi saçlarımızı yolar, ne şapka kalır başınızda ne rütbe omuzlarınızda, söker atar. 

  Asıl büyük kıyamet bir-iki gün sonra kopar. Gerçekle yüzleşme günüdür. Bu sefer cenazeyle birlikte varırsın köye. Tören mören hak getire. Köylü alır şehidini omuzlarına, yer yerinde oynar, ne protokol kalır ne düzen. Tekbir sesleri feryada karışır.. Kimi "Evladımı en son haliyle hatırlamak istiyorum." der, görmek istemez cenazesini. Kimi de "İllede göreceğim." der. Gösteremezsin ki, ya yüzü yoktur ya da bacağı. Bir üstteğmen elinde daha önce de okuduğu, sadece isim hanesi değiştirilmiş standart metni okur "Kanı yerde kalmayacak!" der bitirir konuşmayı. Tabuta sarılı analar, babalar, eşler, bacılar, evlatlar, gardaşlar duymaz bile bunu. Duysa da inanmaz o an ki acısıyla. Zevat, öğle yemeği ile bir önceki randevu arasına sıkıştırdığı şehit cenaze törenine katılarak görevini yapmış olmanın huzuru içinde, vicdanı rahatlamış bir şekilde köyden ayrılır. Orada bir mezar, bir bayrak, bir ana kalır... VATAN SAĞ OLSUN..!

  #HilalinYıldızı

  Kabri: Malatya

   


 •  


Görüşünüzü Bildirin

Yorum Yapmak İçin Lütfen Giriş Yapınız.

 

Facebook Yorumları