•  2
  Edebi Yazı

  AY YILDIZ AŞKI

    İçerik Editörü    2        0        Şikayet Et

  Hiç düşünüldü mü neden ay ve yıldız bayrakta kullanılmıştır? Tarih boyunca kurulan tüm Türk devletlerinde ay ve yıldız vardır. Aslında Gün ve Ay...

  Gücün, bağımsızlığın, sonsuzluğun simgesi Gün ve Ay kullanılmıştır. Gündüzü ve geceyi anlatan iki imge. Tarih boyunca şekillerde küçük değişiklik olmasına karşın hep aynı iki imge kullanılmıştır. Ülkemizin bayrağında(Türkiye Cumhuriyeti bayrağında) da ay ve beş ışınlı yıldız kullanılırken buna çok benzer olan Azerbaycan bayrağında da ay ve on ışınlı yıldız vardır. Osmanlı Devleti'nde de böyledir. Kırgızistan bayrağı'nda da koca bir güneş imgesi vardır. Kazakistan bayrağında da yine ortada kartal imgesinin üst kısmında güneş vardır. Turkmenistan bayrağı'nda da boyları simgeleyen kilim motiflerine bakan ay ve yıldızlar vardır. Özbekistan bayrağı'nda da sol üst tarafta ay ve yıldızlar mevcuttur. Daha nice Türk bayrağında ay ve gün mevcuttur. Tüm Türk ülkelerinin bayraklarında Türklere özgü ve Türklerle özdeşleşen renkler; kırmızı, mavi(turkuvaz), sarı ve yeşil kullanılmıştır. Ülkemizin bayrağının kırmızı renginin ve ay yıldız kullanılmasının efsaneleşmiş bir hikayesi vardır ki bunu bilmeyen yoktur sanırım...

  " I. Kosova Savaşı'nda  o kaari can feda ettik ki her yer kan deryası olmuştur ve o kanlar bir çukurda birikmiştir. Gökyüzünde ki ay ve yıldızın yansıması görülmüştür. Yapılan tüm varsayımlar, 1. Kosova Savaşı'nın sebep olması en büyük imkanlardan biriydi, lakin bu savaş tarihinin akşamında jüpiter ve ay yanyana nadir anlarından birini yaşamıştır. Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri dönemin padişahı Murat Hüdavendigar'a sırp savaş planlarının vereceği taahhütü ile yaklaşmış; hançer ile Osmanlı İmparatorluğu'nun galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük oğlu Yıldırım Beyazit geçmiştir. I. Kosova Savaşı tarihine (28 Temmuz 1389) ve Kosova'nın koordinatlarına (Lat:43.41 , Long: 25.65 ) bakacak olursak gökyüzündeki ay ve yıldızın aslında ay ve jupiter olduğu ortaya çıkar ve yansımasına bakarak sola dönük ay ve hemen önünde jupiter yansıması görülür. Jupiter çıplak gözle görünen bilen bir gezegen olduğunu ve bu yüzden ay -yıldız olarak algılanmasında yanlışlık yoktur. Lakin tüm bunların yanında dini dayanaklar da vardır. Ay, yani hilal; Allah aşkını, yıldız ise; Peygamber aşkını anlatır. Bununla birlikte beş ışın olması ise; İslamiyet 'in beş şartını anlatır. Kırmızı ise; Şehitlerimizin kanının imgesel  temsilidir.

    Ay yıldız aşkına  insanlar birleşir. Ay yıldız; gönülleri, kalpleri birleştirir. Milli mücadele yıllarında ay yıldız altında birleşip  hareket etmedik mi? Yine 15 Temmuz'da hain girişimde  Türk milleti ay yıldız altında birleşip birlikte hareket ettiler. Ayrım gozetmeksizin aynı yolda attılar, aynı sevgiyi gönüllerinde birleştirdiler.

    Ay yıldız aşkı öyle bir aşktır ki yureginde barındıranların tek derdi Vatandır... 

  Duruşlarıyla, tavırlarıyla belli eder sevdasını. Aşk başlı başına ilahi bir duygudur. Allah'a duyulan aşkla başlar ve sonrasında bu aşk artar ve başka şeylere de duyulur. Lakin Ülkücülerin kalbi Allah ve Vatan aşkıyla o kadar doludur ki vatanın derdiyle dertlenir. Yüreğinde  vatan sevdası, ay yıldız aşkı barındıranların derdi de sevdası kadar büyük olur. Başka şeylere aşk duysa da vakit ayıramaz ya da edepten dillendiremez. Sevdanın en hasını çekerler. Bir yerlerde vatan uğruna, bayrak uğruna canından vazgeçenler varken; ülkücüler, gezmeye, eğlenmeye vakit ayıramaz, ayıramaz. Çünkü ay yıldız aşkı kutsaldır ve ay yıldız uğruna vazgeçilmiş olan herşeye değer. 

  Vatan için, bayrak için can verip can alanlara selam olsun...

  Fatma Özcan

   


 •  


Görüşünüzü Bildirin

Yorum Yapmak İçin Lütfen Giriş Yapınız.

 

Facebook Yorumları